Committees

Doctoral Research Award Committee

Membership

The DPB Doctoral Research Award Committee consists of six appointed members serving staggered three-year terms plus the thesis advisor of the previous year’s prize winner, for a total of seven members. Two new members are appointed each year. One is appointed to the position of Vice-Chair, and becomes Chair in the second year. The other serves both years as a regular member. Terms of office begin immediately upon appointment.

Charge

To select recipients for the Doctoral Research Award.

Committee Membership

2020

Chair: Andrei Seryi (Jlab) (1/19 - 12/21)
Vice-Chair: Frank Schmidt (CERN) (1/20 - 12/22)
Past Chair: Bruce Dunham (SLAC) (1/18 - 12/20)
Members: John Zasadzinsk (IIT) (1/18 - 12/20), Ying Wu (Duke) (1/19 - 12/21), Alexander Romanenko (FNAL) (1/20 - 12/22)
2020 Award winner's advisor

2019 

Chair: Bruce Dunham (SLAC) (1/18 - 12/20)
Vice-Chair: Andrei Seryi (Jlab) (1/19 - 12/21)
Past Chair: Rami Kishek (UMd) (1/17 - 12/19)
Members: Alexander Valishev (FNAL) (1/17 - 12/19), John Zasadzinski (IIT) (1/18 - 12/20), Ying Wu (Duke) (1/19 - 12/21), Andrea Macchi (1/20 - 12/22)
2020 Award to be presented at APS 2020 April Meeting.

2018 

Chair: Rami Kishek (UMd) (1/17 - 12/19)
Vice-Chair: Bruce Dunha (SLAC) (1/18 - 12/20)
Past Chair: Rui Li (JLab (1/16 - 12/18)
Members: Themis Mastoridis (CalPoly) (1/16 - 12/18), Alexander Valishev (FNAL) (1/17 - 12/19), John Zasadzinsk (IIT) (1/18 - 12/20), TBD – automatic - 2018 prize winner advisor
2019 Prize presented at NA-PAC’19 at Lansing, MI

2017

Chair: Rui Li (JLab (1/16 - 12/18)
Vice Chair: Rami Kishek (UMd) (1/17 - 12/19)
Past Chair: Vladimir Litvinenko (BNL) (1/15 - 12/17)
Members: Heather Andrews (LANL) (1/15 - 12/17), Themis Mastoridis (CalPoly) (1/16 - 12/18), Alexander Valishev (FNAL) (1/17 - 12/19), Tor Raubenheimer (SLAC) (2017 awardee (Spencer J. Gessner) supervisor)
2018 Prize presented at IPAC'18, Vancouver, BC 2018/4/29-5/4

2016 

Chair: Vladimir Litvinenko (SBU) (1/15 - 12/17)
Vice Chair: Rui Li (JLab) (1/16 - 12/18)
Past Chair: Pietro Musumeci (UCLA) (1/14 - 12/16)
Members: Steve Benson (JLab) (1/14 - 12/16), Heather Andrews (LANL) (1/15 - 12/17), Themis Mastoridis (CalPoly) (1/16 - 12/18), Ron Ruth (SLAC) (2016 awardee (Baxevanis) supervisor)
2017 Prize presented at APS 2017 April Meeting

2015 

Chair: Pietro Musumeci (UCLA) (1/14 - 12/16)
Vice-Chair: Vladimir Litvinenko (SBU) (1/15 - 12/17)
Past Chair: James Rosenzweig (UCLA) (1/13 - 12/15)
Members: Gennady Stupakov (SLAC) (1/13 - 12/15), Steve Benson (Jlab) (1/14 - 12/16), Heather Andrews (LANL) (1/15 - 12/17), Themis Mastoridis (CalPoly) (1/16 - 12/18), James Rosenzweig (UCLA) (2015 awardee (Marinelli) supervisor)
2016 Prize presented at NA-PAC'16, Chicago, IL, 2016/10/9-14

2014

Chair: James Rosenzweig (1/13 - 12/15)
Vice-Chair: Pietro Musumeci (UCLA) (1/14 - 12/16)
Past Chair: Eric Colby (SLAC) (1/10 - 12/14)
Members: Linda Spentzouris (IIT) (1/14 - 12/14), Gennady Stupakov (SLAC) (1/13 - 12/15), Steve Benson (JLab (1/14 - 12/16)
Not Picked yet - automatic - 2014 prize winner advisor
2015 Prize presented at IPAC'15, Richmond,VA, 15/5/4-8

2013

Chair: Eric Colby (SLAC) (1/10 - 12/13)
Vice-Chair: James Rosenzweig (UCLA) (1/13 - 12/15)
Members: John Fox (SLAC) (1/11 - 12/13), Mike Syphers (MSU) (1/11 - 12/13), Vladimir Litvinenko (BNL) (1/10 - 12/13), Gennady Stupakov (SLAC) (1/13 - 12/15), Kim Ta Phuoc (LOA) (2013 awardee supervisor)
2014 Prize presented at April APS Mtg, Savannah, GA, 14/4

2012 

Chair: Eric Colby (SLAC) (1/10 - 12/12)
Members: Vladimir Litvinenko (BNL) (1/10 - 12/12), John Fox (SLAC) (1/11 - 12/13), Mike Syphers (MSU) (1/11 - 12/13), Alex Chao (SLAC) automatic - 2012 prize winner advisor
2013 Prize presented at NA-PAC'13, Pasadena, CA, 2013/10

2011

Chair: Steve Peggs (BNL) (1/09 - 12/11)
Vice-Chair: Eric Colby (SLAC) (1/10 - 12/12)
Members: Vladimir Litvinenko (BNL) (1/10 - 12/12), Kathy Harkay (ANL) (1/09 - 12/11), John Fox (SLAC) (1/11 - 12/13), Mike Syphers (MSU) (1/11 - 12/13), Alex Chao (SLAC) automatic 
2011 prize winner advisor, John Jowett (CERN) automatic - 2011 prize winner advisor

2010 

Chair: Kathy Harkay (ANL) (1/09 - 12/11)
Vice-Chair: Steve Peggs (BNL) (1/09 - 12/11)
Members: John Fox (SLAC) (1/11 - 12/13), Mike Syphers (MSU) (1/11 – 12/13), Charlie Brau (Vanderbilt) automatic- 2010 prize winner advisor

2009

Chair: Sami Tantawi (SLAC) (6/08 - 6/10)
Vice-Chair: Kathy Harkay (ANL) (1/09 - 12/11)
Members: Rui Li (Jlab) (6/07 – 6/09), Kyoko Makino (MSU) (6/08 - 6/10), Steve Peggs (BNL) (1/09 - 12/11)

2008 

Chair: Gennady Shvets (Texas) (1/07 – 12/08)
Members: Rui Li (Jlab) (1/07 – 12/08), Win Leemans/LBNL (term 6/07 - 6/08), Sami Tantawi/SLAC (Vice-chair, term 6/08 - 6/10), Kyoko Makino/MSU (term, 6/08 - 6/10)

2007 

Chair: Georg Hoffstaetter (Cornell) (1/06 – 12/07), Sergei Nagaitsev (FNAL) (1/06 – 12/07)
Vice-Chair: Gennady Shvets (Texas) (1/07 – 12/08)
Members: Rui Li (Jlab) (1/07 – 12/08), Win Leemans/LBNL (term 6/07 - 6/08)

2006 

Chair: Charlie Brau (Vanderbilt) (1/04 – 12/06)
Vice-chair: Georg Hoffstaetter (Cornell) (1/06 – 12/07)
Members: Marc Ross (SLAC) (1/04 – 12/06), Sergei Nagaitsev (FNAL) (1/06 – 12/07)

2005

Chair: David Rubin, Cornell (12/05)
Vice-Chair: Charlie Brau, Vanderbilt (12/06)
Members: Marc Ross, SLAC (12/06), Jim MacLachlan, FNAL (12/05)
Advisor of previous winner

2004 

Chair: Richard Temkin, MIT (12/04)
Vice-Chair: David Rubin, Cornell (12/05)
Members: Kwang-Je Kim, ANL (12/04), Jim MacLachlan, FNAL (12/05) Advisor of previous winner

2003

Chair: Joseph Bisognano, U. Wisconsin (12/03)
Vice-Chair: Richard Temkin, MIT (12/04)
Members: Warren Mori, UCLA (12/03), Kwang-Je Kim, ANL (12/04), Advisor of previous winner, Robert Siemann (12/03)

2002 

Chair: Robert Ryne, LBNL (12/02)
Vice-Chair: Joseph Bisognano, U. Wisconsin (12/03)
Members: John Cary, U. Colorado (12/02), Warren Mori, UCLA (12/03)
Advisor of previous winner: John Fox, SLAC ; Lia Merminga, TJNAF (Acting) (12/02)

2001 

Chair: Robert Gluckstern, U. Maryland (12/01)
Vice-Chair: Robert Ryne, LANL (12/01)
Members: James Rosenzweig, UCLA (12/01), John Cary, University of Colorado (12/02)
Advisor of previous winner: Shyh-Yuan Lee, U. of Indiana (12/01)

2000

Chair: Richard Talman, Cornell (12/00)
Vice-Chair: Robert Gluckstern, U. Maryland (12/01)
Members: Martin Berz, MSU (12/00), James Rosenzweig, UCLA (12/01)
Advisor of previous winner: Ronald Ruth, SLAC (12/00)

1999

Chair: Todd Smith, Stanford (12/99)
Vice-Chair: Richard Talman, Cornell (12/00)
Members: Wim Leemans, LBNL (12/99), Martin Berz, MSU (12/00)
Advisor of previous winner: Ralph Conti, U. Michigan (12/99)

1998 

Chair: Robert Siemann, SLAC (12/98)
Vice-Chair: Todd Smith, Stanford (12/99)
Members: Cha-Mei Tang, CreaTV Tech. (12/98), Wim Leemans, LBNL (12/99)
Advisor of previous winner: Patrick Colestock, FNAL (12/98)

1997 

Chair: Alex Chao, SLAC (12/97)
Vice-Chair: Robert Siemann, SLAC (12/98)
Members: Tom Katsouleas, USC (12/97), Cha-Mei Tang, CreaTV Tech. (12/98)
Advisor of previous winner: Alex Dragt, U. Maryland (12/97)

1996 

Co-Chair: Tom Marshall, Columbia U. (12/96)
Co-Chair: John Nation, Cornell (12/96)
Vice-Chair: Alex Chao, SLAC (12/97)
Members: Tom Katsouleas, USC (12/97)
Advisor of previous winner: Martin Reiser, U. Maryland (12/96)

1995

Chair: S.Y. Lee, Indiana U. (12/95)
Vice-Chair: Tom Marshall, Columbia U. (12/96)
Members:  Jonathan Wurtele, UC–Berkeley (12/95), John Nation, Cornell (12/96)
Advisor of previous winner: Ewan Paterson, SLAC (12/95)