Governance

Committees

2021-22 APS/DFD Committee Assignments

Nominating Committee

The Nominating Committee is responsible for preparing a slate of candidates for various elected offices of the Division.

8 members, staggered 2-year terms

Chair: Ivan Marusic, (12/22)
Vice-Chair: Eckart Meiburg, (12/23)
Members:

  • Ellen Longmire (12/23)
  • Anne de Wit (12/23)
  • Marcus Hermann (12/23)
  • Dan Henningson (12/22)
  • Roberto Zenit (12/22)
  • Bruce Sutherland (12/22)

    Program Committee

    The Program Committee is responsible for the program at the annual DFD meeting, in consultation with the local organizing committee. In particular, it has final responsibility for the selection of invited papers, focus sessions and minisymposia. The Committee also organizes DFD participation in the March APS meeting, including invited and focus sessions, sometimes in collaboration with other APS divisions.

    8 members, staggered 3-year terms + March Meeting Liaison + 2 local organ, committee members

    Chair: Anne Juel, (12/22)
    Vice-Chair: Peko Hosoi, Vice Chair (12/23)
    MM Liaison: Emmanuel Villermaux (12/24)
    LOC '22: 
    LOC '22: 
    Members:

    • Gianluca Iaccarino (12/24)
    • Tom Peacock (12/24)
    • Luciano Castillo (12/23)
    • Sarah Waters (12/23)
    • Kathy Prestridge (12/23)
    • Arezoo Ardekani (12/22)
    • Michael Plesniak (12/24)

    Fellowship Committee

    The Division elects a certain number of its members to fellowship in the American Physical Society each year. Fellows are elected from the nominations submitted by the membership to the Fellowship Committee.

    8 fellows, staggered 2-year terms

    Chair: Peko Hosoi (12/23)
    Vice-Chair: Detlef Lohse, (12/22)
    Members:
    • Bill Schultz (12/22)
    • Lydia Bourouiba (12/23)
    • Anne Laure Biance (12/23)
    • Rama Govindarajan (12/22)
    • Keith Julien (12/22)
    • David Saintillan (12/22)
    • Olga Shishkina (12/22)

    External Affairs Committee

    The External Affairs Committee will promote the affairs of the Division through interactions with other professional societies in the U.S. and abroad, through contributions to public education, and by such other activities as the Committee shall choose to undertake.

    8 members, staggered 3-year terms

    Chair: Parisa Mirbod, (12/22)
    Vice-Chair: Daniel Chung (12/24)
    Members:
    • James Sprittles (12/24)
    • Morris Flynn (12/24)
    • Konrad Rykaczewski (12/24)
    • Douglas Kelley (12/23)
    • Pirouz Kavehpour (12/23)
    • Monica Martinez (12/23)

    Fluid Dynamics Prize Committee

    8 members, staggered 2-year terms, and award winner from previous cycle, 1-year term

    Chair: Tomas Bohr, (12/22)
    Vice-Chair: Claudia Cenedese (12/23)
    2021 Award Winner: David Quéré (12/22)
    Members:
    • Bud Homsy (12/23)
    • Christine Hrenya (12/23)
    • Sascha Hilgenfeldt (12/22)
    • Beverley McKeon (12/22)
    • Isabelle Cantat (12/23)
    • Michael Brenner (12/22)

    Corrsin Award Committee

    7 members, staggered 2-year terms, and award winner from previous cycle, 1-year term

    Chair: Jeff Eldredge (12/22)
    Vice-Chair: Elizabeth Guazzelli (12/23)
    Members:
    • Alison Marsden (12/23)
    • Matthew Juniper (12/23)
    • Alfredo Soldati (12/23)
    • Nick Hutchins (12/22)
    • Charles Meneveau (12/22)
    • Tim Colonius, 2021 Winner (12/22)

    Acrivos Award Committee

    7 members, staggered 2-year terms

    Chair: Alain Pumir (12/22)
    Vice-Chair: Amy Shen (12/23)
    Members:
    • Peichun Amy Tsai (12/23)
    • Federico Toschi (12/23)
    • Sebastien Michelin (12/22)
    • Yuan Nan Young (12/22)
    • Jane Wang (12/22)

    Frenkiel Award Committee


      6 members, staggered 2-year terms, award winner from previous cycle, and Physical Review Fluids Liaison

      Chair: Pascale Garaud (12/22)
      Vice-Chair: Leif Ristroph (12/23)
      2021 Award Winner: Ory Schnitzer (12/22)
      PRF Liaison: Chao Sun (12/22)
      Members:
      • Elise Lorenceau (12/23)
      • Devaraj van der Meer (12/22)
      • Martin Oberlack (12/22)
      • Irmgard Bischofberger (12/23)

      Media & Science Relations Committee

      The Media and Science Relations Committee works to increase awareness of fluid dynamics within the media for consumption by the general public (Media Relations) and by the advancement of fluid dynamics science and technology within the science and engineering communities and within the funding agencies (Science Relations).

      7 members, staggered 3-year terms

      Chair: Anya Jones (12/22)
      Vice-Chair: Alvaro Marin (12/23)
      Ex-Officio DFD Web Maintenance & Facebook, Twitter Interfacing: Azar Eslam Panah (12/22)
      Ex-Officio Gallery of Fluid Motion Maintenance: Azar Eslam Panah (12/22)
      Members: 
      • P-T Brun (12/24)
      • Mattia Gazzola (12/22)
      • Nitesh Nama (12/24)
      • Brian Elbing (12/23)
      • Megan Leftwich (12/23)

      Educational & Career Outreach Committee

      The Educational & Career Outreach Committee develops outreach programs for fluid dynamics education and professional development of graduate students and early-career members of the DFD.

      6 members, staggered 2-year terms

      Chair: Margaret Byron (12/22)
      Vice-Chair: Rui Ni (12/23)
      Members: 
      • Varghese Mathai (12/23)
      • Sungyon Lee (12/23)
      • Valerie Troutman (12/22)
      • Haoxiang Luo (12/22)
      • Mitul Luhar (12/22)

      Diversity & Inclusion Committee

      The Diversity and Inclusion Committee works towards identifying, promoting and helping elicit nominations for candidates for all awards, invited speakers, Division officers and committees to strengthen diversity and inclusiveness.

      8 members, staggered 3-year terms

      Chair: Raúl Bayoán Cal (12/22)
      Vice-Chair: Teresa-Ann Saxton-Fox (12/24)
      Members:
      • Rodolfo Ostilla Mónico (12/24)
      • Felippo Coletti (12/24)
      • Melissa Green (12/22)
      • Laura Villafane Roca (12/23)
      • Satish Kumar (12/24)
      • Thomas Ward (12/23)
      • Ke-Qing Xia (12/23)

      Ad Hoc Committee on Format of November 2022 Meeting

      Chair: Anne Juel
      Members:
      • Daniel Bodony
      • Peko Hosoi
      • John Dabiri
      • Detlef Lohse
      • Ho-Young Kim
      • Elizabeth Guazzelli
      • Luciano Castillo
      • Peggy Holland
      • Monica Malouf
      • Marcus Herrmann
      • Arezzo Ardekani

      Other Committees

      APS Representative on US National Committee for Theoretical and Applied Mechanics: Beverley McKeon