Executive Committee

Past Officers

2019 - 2020

Chair: Anthony Day
Chair-Elect: Cynthia Aku-Leh
Vice Chair: Jay Mathews
Past Chair: Petru Fodor
Secretary: Ulrich Zurcher
Treasurer: Donald Priour
Member-at-Large: Zifeng Yang, Andrea Richard
Student Member: Crew Weunski

2018 - 2019

Chair: Petru Fodor
Chair-Elect: Anthony Day
Vice Chair: Cynthia Aku-Leh
Past Chair: Snjezana Balaz
Secretary: Ulrich Zurcher
Treasurer: Donald Priour
Member-at-Large: Jay Mathews, Andrea Richard
Student Member: Nilaj Chakrabarty

2017 - 2018

Chair: Snjezana Balaz
Chair-Elect: Petru Fodor
Vice Chair: Anthony Day
Past Chair: Jeffrey Dyck
Student Member: Matthew Mircovich

2016 - 2017

Chair: Jeffrey Dyck
Chair-Elect: Snjezana Balaz
Vice Chair: Petru Fodor
Past Chair: Dennis Kuhl

2015 - 2016

Chair: Dennis Kuhl
Chair-Elect: Jeffrey Dyck
Vice Chair: Snjezana Balaz
Past Chair: Gabriela Popa
Member-at-Large: Julie Roche

2014 - 2015

Chair: Gabriela Popa
Chair-Elect: Dennis Kuhl
Vice Chair: Jeffrey Dyck
Past Chair: Cornel Rablau
Member-at-Large: Cornel Rablau, Mo Ahoujja
Council Observer: Gordon Aubrecht

2013 - 2014

Chair: Cornel Rablau
Chair-Elect: Gabriela Popa
Vice Chair: Dennis Kuhl
Past Chair: Linn Van Woerkom
Secretary: Laura Van Wormer
Member-at-Large: Kenneth Hicks
Student Member: Masoud Kaveh-Baghbadorani

2012 - 2013

Chair: Linn Van Woerkom
Chair-Elect: Cornel Rablau
Vice Chair: Gabriela Popa
Past Chair: Jason Pinkney
Member-at-Large: Thomas Coffey

2011 - 2012

Chair: Jason Pinkney
Chair-Elect: Linn Van Woerkom
Vice Chair: Cornel Rablau
Past Chair: David Weeks
Treasurer: Anthony Day
Student Member: Nicholas Pike

2010 - 2011

Chair: David Weeks
Chair-Elect: Jason Pinkney
Past Chair: Terrence Sheridan
Vice Chair: Linn Van Woerkom
Secretary: Laura Van Wormer
Member-at-Large: Mo Ahoujja

2009 - 2010 

Chair: Terrence Sheridan
Chair-Elect: David Weeks
Vice Chair: Jason Pinkney
Past Chair: Mellita Caragiu
Member-at-Large: Herbert Jaeger
Student Member: Hyundeok Song

2008 - 2009

Chair: Mellita Caragiu
Chair-Elect: Terrence Sheridan
Vice Chair: David Weeks
Past Chair: Brad Trees
Secretary: Elizabeth George
Treasurer: Jeffrey Dyck
Members-at-Large: Brad Trees, Dennis Kuhl, Christopher Lemon
Ombudsman*: Ronald Winters
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Paul Wolf
Webmaster*: Perry Yaney

2007 - 2008

Chair: Brad Trees
Chair-Elect: Mellita Caragiu
Vice Chair: Terrence Sheridan
Secretary: Elizabeth George
Treasurer: Jeffrey Dyck
Members-at-Large: Critt Ohlemacher, Dennis Kuhl
Student Member: Christopher Lemon
Ombudsman*: Ronald Winters
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Paul Wolf
Webmaster*: Perry Yaney

2006 - 2007 

Chair: Critt Ohlemacher
Chair-Elect: Brad Trees
Vice Chair: Mellita Caragiu
Secretary: Elizabeth George
Treasurer: Jeffrey Dyck
Members-at-Large: Uwe Trittmann, Robert Haring-Kaye, Sabine Jeschonnek
Ombudsman*: Ronald Winters
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Paul Wolf
Webmaster*: Perry Yaney

2005 - 2006

Chair: Uwe Trittmann
Chair-Elect: Critt Ohlemacher
Vice Chair: Brad Trees
Secretary: Elizabeth George
Treasurer: Jeffrey Dyck
Members-at-Large: Sabine Jeschonnek, Cameron Reed, Elizabeth Mann
Ombudsman*: Ronald Winters
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Paul Wolf
Webmaster*: Perry Yaney

2004 - 2005 

Chair: Elizabeth Mann
Chair-Elect: Uwe Trittmann
Vice Chair: Critt Ohlemacher
Secretary: Elizabeth George
Treasurer: Klaus Fritsch
Members-at-Large: Sabine Jeschonnek, Cameron Reed, Michael Crescimanno
Ombudsman*: Ronald Winters
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney
Webmaster*: Roger Rollins

2003 - 2004

Chair: Michael Crescimanno
Vice Chair: Elizabeth Mann
Past Chair: Paul Wolf
Secretary: Bruce A. Craver
Associate Secretary: Kimberly A. Coplin
Treasurer: Klaus Fritsch
Associate Treasurer: Brad Trees
Membership: Fred Trexler
Associate Membership: Graciela Lacueva
Ombudsman*: Ronald Winters
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney
Webmaster*: Roger Rollins

2002 - 2003

Chair: Paul Wolf

Vice Chair: Michael Crescimanno
Past Chair: Robert Brown
Secretary: Kimberly A. Coplin
Associate Secretary: Bruce A. Craver
Treasurer: Klaus Fritsch
Associate Treasurer: Brad Trees
Membership: Graciela Lacueva
Associate Membership: Fred Trexler
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney

2001 - 2002

Chair: Robert Brown
Vice Chair: Paul Wolf
Past Chair: Bahram Roughani
Secretary: Kimberly A. Coplin
Associate Secretary: Bruce A. Craver
Treasurer: Brad Trees
Associate Treasurer: Klaus Fritsch
Membership: Graciela Lacueva
Associate Membership: Fred Trexler
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney

2000 - 2001

Chair: Bahram Roughani
Vice Chair: Robert Brown
Past Chair: Ronald R. Winters
Secretary: Kimberly A. Coplin
Associate Secretary: Bruce A. Craver
Treasurer: Brad Trees
Associate Treasurer: Klaus Fritsch
Membership: Graciela Lacueva
Associate Membership: Fred Trexler
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney

1999 - 2000

Chair: Ronald R. Winters
Vice Chair: Bahram Roughani
Past Chair: Gordon Aubrecht
Secretary: Bruce A. Craver
Associate Secretary: Kimberly A. Coplin
Treasurer: Brad Trees
Associate Treasurer: Roger W. Rollins
Membership: Lawrence C. Becker
Associate Membership: Graciela Lacueva
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney

1998 - 1999

Chair: Gordon Aubrecht
Vice Chair: Ronald R. Winters
Past Chair: Scott A. Lee
Secretary: Kimberly A. Coplin
Associate Secretary: Bruce A. Craver
Treasurer: Roger W. Rollins
Associate Treasurer: Brad Trees
Membership: Lawrence C. Becker
Associate Membership: Graciela Lacueva
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney

1997 - 1998

Chair: Scott A. Lee
Vice Chair: Gordon Aubrecht
Past Chair: Donald E. Schuele
Secretary: Bruce A. Craver
Associate Secretary: Kimberly A. Coplin
Treasurer: Ronald R. Winters
Associate Treasurer: Roger W. Rollins
Membership: Lawrence C. Becker
Associate Membership: Graciela Lacueva
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney

1996 - 1997

Chair: Donald E. Schuele
Vice Chair: Scott A. Lee
Past Chair: Barbara S. Andereck
Secretary: Bruce A. Craver
Associate Secretary: Kimberly A. Coplin
Treasurer: Roger W. Rollins
Associate Treasurer: Ronald R. Winters
Membership: Graciela Lacueva
Associate Membership: Lawrence C. Becker
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold
APS Council Representative*: Perry P. Yaney

1995 - 1996

Chair: Barbara S. Andereck
Vice Chair: Donald E. Schuele
Past Chair: George K. Miner
Secretary: Scott A. Lee
Associate Secretary: Bruce A. Craver
Treasurer: Roger W. Rollins
Associate Treasurer: Ronald R. Winters
Membership: Graciela Lacueva
Associate Membership: Lawrence C. Becker
Honors & Awards Chair*: Robert L. Hengehold